menu

V Festiwal Grzybów "Grzybowanie 2012"

2015-05-15 12:10:50 (ost. akt: 2015-05-15 12:12:11)

Tegoroczne Grzybowanie obchodziło swój mały jubileusz, po raz piąty bowiem Wielbark był gospodarzem Festiwalu Grzybów „Grzybowanie”. W tym roku impreza odbyła się z prawdziwym rozmachem, skupiła rekordową ilość uczestników, mogła pochwalić się bogatym programem, na domiar wszystkiego znakomicie dopisała pogoda, a grzyby w lesie wyrosły jak na zamówienie. Festiwal Grzybów to już sztandarowa impreza Wielbarka, która z roku na rok rozwija się, rośnie, a organizatorzy starają się, aby jej program był coraz bardziej atrakcyjny.

Przed pięcioma laty po raz pierwszy odbywające się wcześniej Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów zamieniono na Festiwal Grzybów Grzybowanie 2008 i oprócz wyjazdu do lasu w poszukiwaniu leśnych skarbów zaproponowano uczestnikom nieco więcej – do imprezy dołączyły występy artystyczne i zabawa ludowa. I Festiwal Grzybów miał jeszcze skromny program – odbyły się zawody sportowe dla dzieci i dorosłych, wystawy rękodzieła artystycznego i trofeów myśliwskich, wówczas też zadebiutował konkurs kulinarny - „Potrawy na bazie grzybów”, w którym zwyciężyły panie Elżbieta Łapińska, Elżbieta Zadrożna i Ewa Tucholska. Równych sobie w zbieraniu grzybów nie miała pani Ewa Zapadka, która za najpiękniejszego borowika otrzymała mistrzowski tytuł. Pierwsze Grzybowanie zakończyło się przy ognisku i kiełbaskach, z towarzyszeniem miejscowych kapel muzycznych.

Rok później grzybiarze świętowali 20 września. Do lasu z koszykami wyruszyli wczesnym, słonecznym rankiem, tym razem oceniano dwie kategorie – najoryginalniejszy grzyb jadalny oraz największy grzyb jadalny – w pierwszej konkurencji zwyciężczynią została pani Aldona Zadrożna, a z największym borowikiem z lasu wyszła pani Elżbieta Moszczyńska. W konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę z grzybów” zwyciężyła pani Teresa Bladosz , która komisję konkursową oczarowała faszerowanymi kaniami. Organizatorzy II Grzybowania zaproponowali uczestnikom bogatszy, niż w roku ubiegłym program towarzyszący – odbył się konkurs wiedzy o lesie, zasad zachowania się w lesie i zbieraniu grzybów przygotowany przez Nadleśnictwo Wielbark, cała gama konkurencji sportowych oraz zabaw dla dzieci i dorosłych, kiermasz grzybów, przegląd lokalnych zespołów muzycznych oraz zabawa z udziałem gwiazdy wieczoru – zespołu Focus.

III Grzybowanie zatoczyło jeszcze szersze kręgi niż w latach poprzednich, bogaty program imprezy, jaki zaproponowali gospodarze zachęcił rekordową liczbę uczestników, zarówno z okolic Wielbarka jak i z całej Polski. Znów znakomicie dopisała pogoda i grzyby w lesie nie zawiodły swoich miłośników. Na start stanęło 30 grzybiarzy, zwycięzcami w kategoriach: największy borowik i grzyb o największym obwodzie kapelusza zajęli kolejno pani Elżbieta Zadrożna i pan Mieczysław Krawczyk. Imprezę uświetniły występy zespołów folklorystycznych, wystawa trofeów łowieckich, konkursy i zawody zręcznościowe dla dzieci i dorosłych, loterie fantowe z cennymi nagrodami, dziecięce występy artystyczne, turniej szachowy i warcabowy, a także wystawa fotograficzna „Wielbarskie Grzyby” oraz wielkie gotowanie, czyli zupa grzybowa „po wielbarsku” z kotła polowego. Konkurs kulinarny podczas III Grzybowania odbył się z jeszcze większym rozmachem, a jego uczestnicy wykazali się niezwykłym kunsztem kulinarnym i zaproponowali komisji do oceny 13 oryginalnych dań na bazie grzybów. Mistrzem grzybowej kuchni w tym roku został pan Robert Bladosz. Po konkursowych zmaganiach można się było oddać zabawie. Na scenie gościliśmy szereg zespołów muzycznych, a gwiazdą wieczoru był zespół „Żuki”.

IV Grzybowanie w ubiegłym roku zmieniło nieco swoją formułę – do konkursu w poszukiwaniu grzybów po raz pierwszy przystąpiły drużyny. Oprócz gospodarzy gościliśmy ekipy z Pasymia, Świętajna, Dźwierzut i Szczytna. Po komisyjnym zważeniu zbiorów i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców – na najwyższym podium stanęła drużyna z Wielbarka. Do północy trwał festyn, na którym nie zabrakło atrakcji, bogaty program zaspokoił gusta wszystkich uczestników – zarówno wiele konkurencji sportowych dla dzieci i dorosłych, wystaw i konkursów, kiermasz grzybów i przetworów z grzybów, park rozrywki dla najmłodszych, występy artystyczne i mnóstwo pysznego jedzenia przyciągnęły wielu mieszkańców gminy oraz gości spoza niej. Konkurs kulinarny cieszył się ogromną popularnością, nic dziwnego – gospodynie z roku na rok wykazywały się coraz większą pomysłowością, aby zachwycić podniebienia jury. Tytuł mistrza gotowania przypadł pani Teresie Bladosz, która komisję sędziowska zachwyciła rydzami w śmietanie. Towarzystwa na scenie miłośnikom tańca dotrzymywały miejscowe zespoły, oraz Remix i Everest. Swoją obecnością na festynie zaszczycili nas: Wojewoda województwa warmińsko- mazurskiego Pan Marian Podziewski, starosta powiatu szczycieńskiego Pan Jarosław Matłach, wicestarosta - Pani Sylwia Jaskulska, wójtowie gmin powiatu szczycieńskiego.

V jubileuszowe Grzybowanie odbyło się 16 września na gminnym Stadionie Leśnym. Jak co roku, uczestnicy Święta Grzybów dzień zaczęli od wyjazdu do lasu. Do konkursu o tytuł Mistrza Grzybobrania przystąpiło 10 drużyn z powiatu szczycieńskiego i nie tylko. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: na największy owoc leśnego runa i największą liczbę zebranych śmieci. Gospodarze kolejny rok nie oddali palmy zwycięstwa gościom i ponownie to oni zajęli pierwsze miejsce w obu konkurencjach. Stadion Leśny już od wczesnych godzin porannych wypełniało wiele straganów, stoisk z wyrobami regionalnymi, rękodziełem artystycznym, wypiekami i atrakcyjny park rozrywki dla dzieci. Organizatorzy zaproponowali całą gamę atrakcji dla uczestników – zawody latawcowe, konkursy wiedzy o lesie i znajomości grzybów, zawody sprawnościowe, rozgrywki sportowe, pokazy pożarnictwa oraz młodzieżowe występy artystyczne. Jak zwykle wspaniale smakowała zupa grzybowa „po wielbarsku” z kotła polowego, a degustacja potraw konkursowych przygotowanych na bazie grzybów spotkała się z ogólnym podziwem dla zawodniczek. W tym roku w kucharskie szranki stanęło 8 potraw. Najwięcej słów uznania i tytuł mistrza gotowania otrzymała pani Renata Tabaka – jury zachwyciły jej kapelusze borowików z tuszką ślimaka winniczka. Miejsce II zajęła panie Jadwiga Matłoch, która przygotowała kartoflaka z sosem grzybowym z borowików oraz pani Teresa Bladosz oraz jej kotlety grzybowe w sosie własnym. Uczestnicy V Grzybowania do północy bawili się w towarzystwie zespołu „Everest” oraz gwiazdy wieczoru – „Belfast”, który spiewał przeboje grupy Boney M. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć wojewodę warmińsko-mazurskiego Pana Mariana Podziewskiego, Wicestarostę szczycieńskiego Panią Sylwię Jakulską, Burmistrza miasta Szczytno Panią Danutę Górską i Burmistrza miasta Pasymia Pana Bernarda Miusa oraz wójtów: Gminy Wielbark - Grzegorza Zapadkę, Gminy Dźwierzuty Czesława Wierzuka, Gminy Jedwabno - Krzysztofa Otulakowskiego oraz Waldemara Szymańskiego Wójta Gminy Janowowo z powiatu nidzickiego.