menu

VI Festiwal Grzybów "Grzybowanie 2013"

2015-05-15 12:17:05 (ost. akt: 2015-05-15 12:53:17)

W niedzielę 22.09.2013r. Wielbark jak co roku zamienił się w stolicę polskich grzybów. Po raz szósty odbył się Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2013”.

W tym roku współogranizatorami imprezy była Gmina Wielbark, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej oraz Nadleśnictwo Wielbark. Z roku na rok impreza organizowana jest na coraz większą skalę, a na uczestników imprezy czeka coraz więcej atrakcji. Patronem medialnym imprezy było Radio Olsztyn, które na antenie relacjonowało poszczególne wydarzenia podczas VI Festiwalu Grzybów „Grzybowanie 2013”. Tradycyjnie zaproszona była też prasa lokalna.

Osobami, które zaszczyciły nas swoją obecnością byli mieszkańcy gminy i okolic, turyści oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, powiatowych oraz władzy ustawodawczej w osobie posła Stanisława Żelichowskiego.

A wszystko, tradycyjnie już, rozpoczęło się od konkursu indywidualnego w zbieraniu grzybów. Brało w nim udział 43 osoby. W skład komisji sędziowskiej weszli prof. Paweł Staniszewski, Stanisław Zapadka, Andrzej Cwaliński, Jerzy Manikało i Maciej Remuszko. Do koszy zbieraczy amatorów trafiały najrozmaitsze zdobycze. To właśnie zebranie jak największej liczby gatunków grzybów jadalnych było jedną z konkurencji. Miejsca w kolejności to:
I – Tadeusz Abramczyk,
II – Eugeniusz Zadrożny,
III – Ryszard Bruździak.

Drugim kryterium oceny była waga zebranych grzybów. Konkurs na najcięższy zdrowy prawdziwek według miejsc zajęli:
I – Regina Cwalińska,
II - Mieczysław Czerniawski
III – Paweł Jankowski

Konkurs za ofiarność w zbieraniu śmieci wygrał Bogdan Malinowski.

Kolejnym punktem programu było wypuszczenie gołębi pocztowych przez osoby z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych Sekcja w Wielbarku.

W międzyczasie na scenie odbywały się występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół w Wielbarku, ponadto pokaz sprzętu ratownictwa drogowego przez Ochotniczą Straż Pożarna w Wielbarku, a najmłodsi wzięli udział w konkursie puszczania latawców. Dzieciakom zapewniono mnóstwo atrakcji m.in. malowanie twarzy, jazda na koniach czy urządzenia takie jak zjeżdżalnia, bungee czy basen z piłkami, z których mogły korzystać nieodpłatnie.

Nadleśnictwo Wielbark przygotowało wystawę składającą się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła grzybów: można było nauczyć się rozpoznawania podstawowych gatunków jadalnych i trujących oraz chronionych, a także dowiedzieć nieco więcej o zjawisku mikoryzy. Druga część wystawy to zdjęcia oraz filmy z wydarzeń organizowanych w tym roku przez Nadleśnictwo pod szyldem akcji „Lasy Państwowe. Zapraszamy”.

Zaproszenie na tegoroczne Grzybowanie przyjął dr Paweł Staniszewski z katedry Użytkowania Lasu SGGW w Warszawie, który najpierw był sędzią podczas konkursu w zbieraniu grzybów, a potem opowiadał o ciekawych lecz niedocenianych gatunkach grzybów oraz z zapałem rozwiewał wątpliwości licznych grzyboznawców-amatorów.

Organizatorzy przygotowali również konkurs na najsmaczniejszą potrawę z grzybów. Udział w konkursie wzięło 11 osób. Uczestnicy wystawiali kulinarne wariacje na temat grzybów. Miano najsmaczniejszej potrawy wywalczyły między innymi w kolejności: I - tort grzybowy Pani Leonardy Jaremko, II - pasty grzybowe w różnych postaciach Pani Renaty Tabaki, łódki faszerowane Pani Anny Kostrzewy oraz babka ziemniaczana w sosie kurkowym Pani Beaty Pac. Oceniającymi powyższy konkurs byli Pan Michał Denesiuk, Pan Wojciech Charewicz i Pani Elżbieta Łapińska, Pan Paweł Staniszewski, zaproszeni samorządowcy oraz poseł na sejm Stanisław Żelichowski.

Jednym z najsmaczniejszych i najbardziej wyczekiwanych punktów Grzybowania 2013 była degustacja zupy grzybowej „po wielbarsku”, która została ugotowana przez prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej Panią Elżbietę Łapińską. W sumie rozdano kilkaset porcji tego specjału.

Zespołami, które występowały na scenie i cieszyły nasze zmysły były: zespół Kozłowianki, zespół góralski Kapela Beskidzka Śleboda, zespół cygański Talizman, a na zakończenie uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce zespołu Everest.

Współorganizatorzy VI Festiwalu Grzybów „Grzybowanie 2013” dziękują mieszkańcom Gminy Wielbark za liczne przybycie na imprezę.