menu

„Ocalić od zapomnienia” wystawa fotografii w Wielbarku

2017-08-29 14:55:39 (ost. akt: 2017-08-29 14:57:22)

Ponad trzysta zdjęć obrazujących życie mieszkańców Wielbark w latach 1945-1990 można było obejrzeć podczas przygotowanej wystawy fotograficznej.

W niedzielę, 20 sierpnia 2017 r. w dawnym kościele ewangelickim w Wielbarku odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pn. „Ocalić od zapomnienia”. Jej organizatorami byli: Pan Andrzej Walewski, Gmina Wielbark oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.

Zwiedzający wystawę mieli niebywałą okazję obejrzeć zdjęcia obrazujące życie mieszkańców Wielbarka po zakończeniu II wojny światowej. Mieszkańców, którzy tutaj osiedli się, założyli rodziny ,pracowali, powoli odbudowując Wielbark, tworząc jej historię. „Ocalić od zapomnienia” – to była myśl przewodnia wystawy.

„Głównym celem wystawy było przedstawienie pierwszych osadników pojawiających się na tych terenach, rozwoju ich rodzin, tego jak się ubierali, jak wyglądały ulice po których spacerowali. Ale podczas zbierania zdjęć okazało się, że osoby posiadające stare albumy rodzinne nie wiedziały kto na tych zdjęciach jest. Dlatego celem wystawy stała się próba odzyskania na nowo dla świata tych ludzi. Poznani ich nazwisk imion. Niestety nie zawsze się to udało. Ocalajmy od zapomnienia dawne albumy ze zdjęciami, które znajdują się w każdym domu. Ocalmy od zapomnienia te postacie które na tych zdjęciach się znajdują” – mówił główny organizator wystawy Pan Andrzej Walewski/

Ciekawostką wystawy była możliwość dopisywania pod fotografiami osób rozpoznanych na nich. Wystawę można oglądać przez kolejne trzy tygodnie. Informacji w tej sprawie udziela Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku. Ze zdjęć wykorzystanych podczas wystawy zostanie wykonana pamiątkowa kronika.