menu

„Spotkanie z historią” w Wielbarku

2017-10-18 11:30:55 (ost. akt: 2017-10-18 11:36:47)

W piątek, 13 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku odbyło się spotkanie autorskie z Witoldem Olbrysiem autorem „Turystycznego szlaku I wojny światowej w powiecie szczycieńskim” i Jerzym Woźniakiem autorem powieści „Cyrograf”.

Uczestnicy spotkania mieli niebywałą okazję zapoznać się z przewodnikiem, który opowiada o miejscach pamięci, poświęconych I wojnie światowej, a które można zwiedzić w Powiecie Szczycieńskim. Przydatną rzeczą w publikacji jest podanie współrzędnych geograficznych opisanych miejsc, co dla turysty stanowi duże ułatwienie.

Znany w Powiecie Szczycieńskim popularyzator historii, autor wspomnianej publikacji Witold Olbryś – sprawił, że zgromadzona publiczność z zapartym tchem słuchała opowieści o historii regionu i miejscach pamięci poświęconych I wojnie światowej. Dla Jerzego Woźniaka autora powieści „Mazur” i „Cyrograf” było to szczególne wydarzenie, bowiem na spotkanie z nim przybyli nie tylko miłośnicy książki, lecz również jego przyjaciele . Wiele ciepłych słów za okazaną pomoc skierował autor powieści do przyjaciół z Wesołowa. Jak sam mówi, literaturą zajmuje się amatorsko, natomiast z wykształcenia jest pedagogiem i historykiem. „Historią pasjonowałem się już od dzieciństwa”. Choć pisanie traktuje jako hobby, jego pierwsza powieść historyczna pt. „Mazur” otrzymała w 2016 roku nominację do prestiżowej Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Pan Jerzy Woźniak w czasie spotkania autorskiego opowiedział o swojej nowej książce „Cyrograf”, która jest jego drugą po „Mazurze” powieścią. Książka, która jest napisana w konwencji sensacyjno-historycznej została osadzona w realiach II wojny światowej w okolicach Szczytna, Jedwabna i Chorzel. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko poznać genezę powieści, ale również usłyszeć jej fragmenty. Na zakończenie publiczność zadała gościom kilka pytań i podziękowała za bardzo ciekawe „spotkanie z historią”.

Każdy uczestnik piątkowego spotkania otrzymał „ Przewodnik turystyczny szlaku I wojny światowej w powiecie szczycieńskim”, który został dofinansowany ze środków Powiatu Szczycieńskiego.