menu

Wystawa z okazji setnej rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

2020-10-30 13:39:44 (ost. akt: 2020-10-30 13:42:01)

W czwartek, 22 października br. przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wielbarku stanęły tablice poświęcone mazurskim działaczom w walce o polskość ziemi szczycieńskiej.

Okazją do wystawy była przypadająca w tym roku setna rocznica plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu. Inicjatorowi wystawy Stowarzyszeniu „Nasza Szczycieńska Ziemia” zależało na tym , aby przypomnieć mieszkańcom terenów, na których odbył się plebiscyt, o polskich działaczach, o których powoli pamięć zamiera. Na tablicach upamiętniających te wydarzenia można odnaleźć nazwiska osób, które mieszkały lub przybyły na teren obecnej Gminy Wielbark jak: Michał Becker czy Michał Gajkowski „… bardzo zależało mi na pokazaniu postaci z tamtego okresu, o których historia mało lub w ogóle nie mówi. A byli to prawdziwi bohaterowie, którzy nosili ojczyznę w sercu, mieszkając na terenie wroga, ponieważ byli przywiązani do swojej ziemi. Mam tu na myśli np. aptekarza z Wielbarka Michała Beckera, którego działalność była powiązana z moim pradziadkiem ze strony mamy , Michałem Gajkowskim ”. – mówi Prezes stowarzyszenia Pan Paweł Krassowski . Ogromnym wparciem i pomocą przy realizacji projektu był Pan Witold Olbryś -mieszkaniec naszego powiatu nauczyciel historii, który znany jest z popularyzacji dziejów regionu. Dzięki jego wiedzy, udało się pokazać historię kilku postaci, którzy walczyli polskość , ryzykując własne drowie i życie.

Warto dodać, że wystawa, która została pokazana w bardzo estetyczny i prosty sposób, przekazuje historię jednego z najważniejszych wydarzeń w historii tych ziem. Zwiedzający mogli dowiedzieć się o wielu ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce na tych terenach, a przede wszystkim dowiedzieć się o ludziach, którzy tutaj żyli , mieszkali i walczy o polskość, co się stało z nimi stało. Jak traktowano wszelkie przejawy polskości.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski z Warszawy z Programu „Patriotyzm Jutra”.