Nagroda Juranda to odpowiednik hollywoodzkich Oscarów.

Jurandy - szczycieńskie OscaryOtrzymują je najlepsi z najlepszych, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju społecznego Powiatu. Tegoroczne Jurandy, ze względu na pandemię, będą wyjątkowe, bo wręczamy nagrody z ubiegłego roku. Jednak mimo że Covid pokrzyżował nam ubiegłoroczne plany, nagroda nie straciła niczego ze swojej wyjątkowości. Gratuluję wszystkim uhonorowanym.

Jarosław Matłach
Starosta Szczycieński

 

 

JURAND HONOROWY

1. KRZYSZTOF POŁUKORD tytuł Zasłużonego dla Powiatu Szczycieńskiego

Mieszkaniec Szczytna od 1979 r. Absolwent Politechniki Gdańskiej, gdzie studiował kierunek „Drogi i Lotniska”. Pracę rozpoczął w Szczytnie w Rejonie Dróg Publicznych, w którym przepracował 36 lat, pomimo zmian, którym w tym czasie ulegało przedsiębiorstwo. Całe swoje życie zawodowe poświęcił na budowę oraz modernizację infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach. Krzysztof Połukord partycypował w wykonaniu wielu przedsięwzięć, zarówno na terenie Powiatu Szczycieńskiego jak i poza nim. Były to między innymi: budowa S7 na odcinku Olsztynek-Nidzica i obwodnicy Olsztynka, rozbudowie „16” na odcinkach Gietrzwałd-Naglady i Wójtowo - Barczewo czy jako lider konsorcjum budującego drogę startową na lotnisku w Dajtkach. Utrwalił dzieje drogownictwa na ziemi szczycieńskiej w publikacji „Zarys drogownictwa szczycieńskiego 1945-2006” zamieszczonej w „Roczniku Mazurskim”. Efektami pracy załóg kierowanych przez Krzysztofa Połukorda są setki kilometrów dróg zbudowanych, przebudowanych, zmodernizowanych, odnowionych i wyremontowanych na terenie Warmii i Mazur, a wielu z jego byłych podwładnych i wychowanków pełni z powodzeniem zaszczytne stanowiska w firmach wykonawczych i w administracji drogowej, przyczyniając się do rozwoju i utrzymania infrastruktury drogowej w kraju.

 

STATUETKI JURANDA 2019:

1. FIRMA FALCO za osiągnięcia w dziedzinie gospodarki

Firma ZPHU Falco funkcjonuje na rynku usług leśnych od 1997 roku,  prowadzi działalność na obszarze całej Polski (na terenie 38 leśnictw), jak również w krajach Unii Europejskiej. Założycielem i właścicielem firmy jest Henryk Słowikowski, absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i były pracownik Lasów Państwowych. Firma działa w sektorze leśnym
i drzewnym, świadczy usługi z zakresu gospodarki leśnej oraz tartaczne. Jako nowoczesny zakład ZPHU Falco może pochwalić się ośmioma zestawami do mechanicznego pozyskiwania drewna typu harwester a także forwarder oraz kilkudziesięcioma zestawami do zrywki nasiębiernej. Obecnie firma zatrudnia 150 profesjonalnych pracowników, związanych z lasem i lokalnym społeczeństwem.

 

2. IRENA MOSSAKOWSKA za podtrzymywanie pamięci historycznej i kulturowej

Swoją karierę zawodową zaczynała na Podlasiu, gdzie pracowała przez rok. Następnie w latach 1978-2002 pracowała w Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie, gdzie uczyła 6-latki oraz klasy I-III. Przez 18 lat pełniła funkcję wicedyrektora szkoły. W 2000 roku była inicjatorką powstania Oddziału Związku Kurpiów w Szczytnie, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie” a także kierownikiem folklorystycznego zespołu „Wystek”. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Rady Postępu Pedagogicznego, nagroda Kurpika za zorganizowanie I Dnia Kultury Kurpiowskiej, wyróżnienie burmistrza Szczytna „Zasłużony mieszkaniec Szczytna”, statuetka burmistrza „Cudna Szczytnianka” oraz wyróżnienie w I edycji konkursu „Aktywna seniorka na Warmii i Mazurach”. Pani Irena bierze czynny udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą a także dorosłymi, przybliżając im historię regionu i kulturę kurpiowską. Jej sentencja życiowa brzmi: „życie jest nieustannym tworzeniem”.

 

3. FERDYNAND SOSNOWSKI za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki

Szczycieński fotograf, pasjonat, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Warmińsko-Mazurski. Od najmłodszych lat mieszka w Szczytnie. Fotografia zajmuje wyjątkowe miejsce w jego sercu. Ze szczególnym oddaniem uwiecznia za pomocą obiektywu rodzinę, martwą naturę, architekturę oraz krajobraz. Specjalizuje się w fotografii makro, która według niego stanowi dziedzinę wymagającą dużo spokoju oraz cierpliwości, co sprawia, że jest ona tak fascynującą. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in.:
- 2019 - I miejsce w kategorii przyroda w konkursie „Fotograf Szczycieński”.

 

4. RAFAŁ KOT za szczególne osiągnięcia i sukcesy sportowe

„Góral z Mazur”. Szczytnianin, jeden z najlepszych ultramaratończyków górskich w Polsce. Od 2016 r. biega na dystansach i trasach dłuższych niż maraton. Triumfował m.in. w Ultramaratonie Podkarpackim (115 km), w Warneland – Ultramaratonie Warmińskim (103 km), RYKOwisko (108 km), TriCity Trail (82 km), zaś za jeden ze swoich największych sukcesów w 2019 r.  uważa zwycięstwo w Biegu Siedmiu Szczytów na dystansie 240 km  (27 godzin 51 minut i 49 sekund) oraz 14. miejsce i 251,398 pokonanych kilometrów  na Mistrzostwach Świata w Biegu 24-godzinnym we Francji. Ponadto, w 2019 r. ukończył 15 biegów ultra, a także 12-godzinnych i dobowych. Według Rafała, najbardziej optymalnym dystansem do pokonania jest ok. 100 km.

 

5. FIRMA DANPOL za szczególne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki

W 1995 roku Jerzy Kieczmerski zrobił dla swojego wnuka materac z łuski gryczanej, naturalnego tworzywa o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, przez lata uważanego jedynie za odpad powstający w czasie obróbki gryki. Tak zaczęła się historia firmy Danpol i tak powstała przyświecająca jej idea: tworzymy materace z miłości.
Najlepsi ludzie, wysokiej jakości materiały i nowoczesne maszyny – a do tego pasja i wspólny cel: zdrowy i wygodny sen klienta. To przepis na materace Danpol. Ważny jest każdy etap produkcji, dlatego pracownicy czuwają nad każdym z nich i cały przeprowadzają  na miejscu.

 

WYRÓŻNIENIA JURANDA 2019:

1. AMATORSKA GRUPA TEATRALNA „TREMA” ze Spychowa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury

Grupa Teatralna „TREMA” ze Spychowa zawiązała się w 2012 roku w celu przygotowania przedstawienia z okazji Dnia Dziecka, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo i Biblioteka Publiczna. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Beaty Izdebskiej, będącej  reżyserem, 1 czerwca 2012 r. zaprezentowano sztukę, pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Entuzjastyczne przyjęcie bajki zaowocowało zawiązaniem się grupy teatralnej, która działa do dzisiaj. Obecnie 16 jej członków, przez 8 lat działalności, wystawiło 16 przedstawień, w tym 2 sztuki dla dorosłych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
W 2020 r., Grupa „Trema” wydała audiobooka z bajką, pn. „O mądrej Królewnie i Smoku ze Spychowa”. Wielki wkład w działalność grupy wniosła Pani Krystyna Pieńkowska, wieloletni pedagog i wspaniały narrator oraz niezapomniany ze swoich bajkowych ról śp. ks. Mirosław Lango. Brawurowo zagrał rolę żeńską jednej z sióstr Kopciuszka, był niezapomnianym smokiem, bajarzem i królem. Prezentowane widowiska przyciągają zarówno mieszkańców Spychowa, jak i sąsiednich miejscowości.

 

2. MICHAŁ JĘDRZEJCZYK za szczególne osiągnięcia i sukcesy sportowe

Wychowanek Policyjnego Klubu Sportowego „Gwardia Szczytno”, obecnie uczeń czwartej klasy technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie.

Michał jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów Młodszych w Judo.

Do jego największych osiągnięć w 2019 można zaliczyć

- V miejsce Mistrzostw Polski – Juniorów i Juniorek - Poznań (08.03.),

- Złoty medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek - Gdańsk (01-03.06),

- Złoty medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek - Sochaczew (14.09),

- Srebrny medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek - Warszawa (28-29.09),

- Srebrny medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek.

Osiągnięcia w 2020:

- brązowy medal Mistrzostw Polski w Judo - Kąty Wrocławskie/Trzebnica 2020 r.,

- złoty medal Mistrzostw Regionu Pomorskiego w Judo - Gdańsk - 2020 r.,

- wielokrotnie powoływany na zgrupowania Kadry Narodowej Juniorów w Judo.

 

3. MAŁGORZATA MANELSKA za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury

Rodowita szczytnianka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, oligofrenopedagog, bibliotekarka, społeczny kurator sądowy. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prywatnie żona Jarosława, mama Adrianny. Autorka książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur” oraz najnowszej powieści pt. „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”.
Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku trzynastu lat. Spod jej pióra, a właściwie klawiatury wychodzą historie o ludziach stąd, o miejscach nam wszystkim znanych. W swoich książkach drażni zmysły czytelnika błękitem jezior, zapachem świeżo skoszonej trawy, krzykiem żurawi czy słodkim smakiem jagód. Żeby nie było doskonale, piękno fauny i flory mazurskiej przełamuje dramatem historii tych ziem i ich mieszkańców. Pisze o Szczytnie i powiecie. Porusza tematy trudne i niewygodne. Kiedy po raz pierwszy trzymała w dłoniach swój debiut literacki, przyrzekła sobie, że wszystkie jej książki będą o Mazurach i miejscach, które kocha. Kiedy nie pisze, czyta, a także, ku utrapieniu męża, zwiedza stare mazurskie cmentarze, opuszczone miejsca, małe urokliwe wsie w powiecie szczycieńskim. Szuka tam inspiracji.