menu

Podsumowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku

2020-05-18 07:22:12 (ost. akt: 2020-05-18 07:27:19)

Dziewięćdziesięcioro czworo dzieci i młodzieży uczestniczyło w zajęciach plastycznych, artystyczno-plastyczno-kulinarnych, wokalnych, gry na instrumentach oraz nauki języka angielskiego przez zabawę, zorganizowanych w sezonie artystycznym 2019/2020 przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.

Utworzono siedem grup oraz prowadzono indywidulne zajęcia wokalne i gry na wybranym instrumencie. Prowadzone były również inne zajęcia dla dzieci i młodzieży , w których uczestniczyło dodatkowo czterdzieścioro dwoje dzieci. Łącznie Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku miał pod opieką 136 dzieci i młodzieży. Organizatorowi zależało przede wszystkim na tym, aby uczestnicy warsztatów czuli się swobodnie, integrowali się z grupą, dobrze się bawili, a instruktorzy odkrywali ich talenty i kierowali ich rozwojem. Zajęcia odbywały się na dwóch poziomach. Ten pierwszy stanowił podłoże dla grup zaawansowanych.

Grupa artystyczno- plastyczno-kulinarna liczyła 29 uczestników w wieku szkolnym i ze względów technicznych została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Zajęcia prowadzili instruktorzy: Pani Anna Musiał i Pan Arkadiusz Dziczek. Tematyka warsztatów obejmowała wiele form artystycznych, połączonych z zajęciami kulinarnymi. Na zajęciach powstało wiele prawdziwych, małych dzieł sztuki zarówno artystycznych jak i kulinarnych. Dzięki tak zróżnicowanym zajęciom, dzieci nie tylko uczyły się pracy w grupie, rozwijały zdolności manualne, lecz również wyrabiały w sobie cierpliwość. Było dużo zabawy i śmiechu, ale też pracy i troszkę wysiłku. Instruktorzy tej grupy, odnajdują w tych młodych ludziach talenty i przygotowują „grunt” dla instruktorów grup zaawansowanych.

Grupa wokalna liczyła 13 osób i była prowadzona przez instruktora Panią Annę Musiał. Warsztaty nauki śpiewu odbywały się grupowo jak również indywidualnie. Uczestnicy zajęć brali udział w koncertach, konkursach i przeglądach, na których również odnosili sukcesy. To bardzo zdolni młodzi ludzie, którzy kochają muzykę i śpiew i znakomicie potrafią to wyrazić na scenie. W repertuarze znalazły się piosenki szybkie, sentymentalne, współczesne i te starsze. Każdy z uczestników traktowany jest indywidualnie i instruktor pracuje nad tym, aby każdemu dobrać odpowiednie piosenki, tak, aby praca nad nimi była jednocześnie radością i dobrą zabawą, ale także, aby podnosiła warsztat młodych wokalistów oraz odpowiednio kształtowała ich gust muzyczny.

„Plastyka w Twoim sercu – nie wyrastaj z marzeń” - to projekt skierowany do uzdolnionej plastycznie młodzieży i realizowany jest już siódmy rok. Warsztaty prowadzi Pani Olga Kokoryn. Zajęcia nie wyglądają jak lekcje. Przy tworzeniu dużo się rozmawia. W Grupie są trzy Julki i każda jest inna - Julia Samsel lubi rysunek tuszem, Julia Mróz- studia ołówkowe, Julia Dyk świetnie rozumie malarstwo. Każdy z obecnych uczestników jest na swój sposób indywidualistą - drobniutka Aurelka Pliszka, radzi sobie ze wszystkimi technikami, ma talent. Hania Krupińska i Zosia Tabaka kontynuują rodzinne dziedzictwo – tatusiowie są utalentowani plastycznie i czynnie tworzą. Małgosia Studzińska jest na etapie poszukiwań, jeszcze nie znalazła swojej ulubionej techniki plastycznej - dociekliwie próbuje szlifując niemałe umiejętności. Daniel Wróbel świetnie się czuje w trudnej technice akwareli, Hubert Dyk jest bardzo dobrym rysownikiem. Karolina Szymańska-Compa i Asia Szymańska najlepiej znajdują się w suchej pasteli, ale też są na etapie poszukiwań. Emilka Radomska, mądra i cicha, to ona inicjuje rozmowy o sztuce, realizm już jej nie wystarcza, szuka teraz ekspresji artystycznej pozwalającej wydobyć to, co ma w głowie. Kuba Więcek – nieco zbuntowany ale na zajęciach potrafi wsiąknąć w swój rysunek całkowicie nim pochłonięty.

Kolejny projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku to „Muzyka – moja pasja”, który skierowany jest do uzdolnionej muzycznie młodzieży. Uczestnicy mają zajęcia indywidualne: wokalne i gry na wybranym instrumencie. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów Fundacji „Kreolia – Kraina Kreatywności” w Jerutkach i instruktora GOK-u Pana Tomasza Banula. W tym projekcie postawiono na indywidualność, wspieranie i rozwijanie umiejętności uczestników. Swoje umiejętności wokalne podnoszą tu Patrycja Ignacok i Maja Szumowska. Patrycja - piękny głos, o niespotykanej barwie. Licealistka i pasjonatka śpiewu. Śpiewa wszędzie i zawsze, a jej muzyczna pasja zajmuje dużą część jej życia. Maja Szumowska - bardzo uzdolniona dziewczynka, z wielkim zapałem do śpiewu. Fantastycznie wystartowała na swojej drodze wokalnej przygody. Podjęła duże wyzwania konkursowe i występowe, w których swój talent poparła pracą i entuzjazmem .

Gitarzysta Maksymilian Drężek, jest bardzo zdolnym, komunikatywnym, obdarzonym poczuciem rytmu i pasją do muzyki uczniem. Praca z nim daje nauczycielowi wiele satysfakcji.

Kacper Karcz i Piotr Stadlewski to perkusiści. Piotr Stadlewski to ambitny posiadający już spore umiejętności w grze na perkusji. Na zajęciach jest bardzo kontaktowy i sprawnie realizuje ćwiczenia z instrumentu .Kacper Karcz - to zdolny i muzykalny uczeń. Już na pierwszym roku bardzo polubił instrument i słychać tego efekty. Na zajęciach dobrze współpracuje i jest zdyscyplinowany.

Olafie Żegliński -instruktora najbardziej ujmuje radością, jaką czerpie z grania na gitarze. Widać, że muzyka to jego pasja, ma sprecyzowane zainteresowania muzyczne, wie, czego chce się uczyć, komponuje swoją własną muzykę. Praca z takim uczniem to dla instruktora czysta przyjemność. Maja Stempel uczy się gry na pianinie. Bardzo utalentowana uczennica, szybko się uczy, gra na pianinie sprawia jej dużo przyjemności. Mimo, że to pierwszy rok nauki, nauczyła się wielu utworów o wysokim stopniu trudności. Kinga Więcek - widać, że granie na gitarze klasycznej, zwłaszcza piosenek, które jej się podobają, sprawia jej dużą przyjemność. Jest bardzo otwarta na moje uwagi, zawsze chętna do uczenia się nowych piosenek. Miłosz Walewski dopiero rozpoczął przygodę z pianinem. Jest uczniem bardzo zdolnym.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wielbarka, utworzono także zajęcia dla najmłodszych pociech w języku angielskim, w których uczestniczyli wraz z rodzicami.

Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza to Musical Babies - zajęcia muzyczno-ruchowo-sensoryczne w języku angielskim .Dzięki temu, iż w zajęciach uczestniczą również rodzice dzieci, jest dużo śmiechu, a wspólna zabawa daje wspaniałe efekty.
Zajęcia Musical English to dwie grupy języka angielskiego dla starszych dzieciaczków. To nauka nie taka jaką znana ze szkoły, przede wszystkim chodzi tu o dobrą zabawę, jest dużo zabaw ruchowych, a język przyswajany jest niejako przy okazji. Poza umiejętnościami językowymi zajęcia rozwijają również wszechstronne umiejętności z innych dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z nauką języka obcego, tj. z zakresu muzyki, rytmiki, oraz motoryki małej, jak i wiedzy ogólnej na przykład ekologii. Po roześmianych buziach maluchów podczas zajęć widać, że są one dla nich wspaniałą zabawą, a dla rodziców bardzo przyjemną formą spędzania czasu, rodzice mają okazję spotkać się z innymi rodzicami, a widok ich rozbawionych pociech sprawia im mnóstwo radości.

Prowadzono jeszcze inne grupy dla dzieci i młodzieży , nie tylko w Wielbarku. Nie stawiano na ilość. Grupy były tak utworzone żeby uczestnicy czuli się w nich swobodnie i przyjemnie. Praca z tymi młodymi ludźmi to sama przyjemność. Do tego dobra współpraca między instruktorami i rodzicami przynosi efekty i miło organizatorowi patrzeć jak dzieci dorastają, rozwijają swoje umiejętności, stają się otwarte na świat i realizują swoje marzenia. Każda z tych osób zapisała się w historii wielbarskiego ośrodka.

Zajęcia i projekty realizowane były przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku przy wsparciu WPZ Sp. z o.o. S.K.A. w Kołodziejowym Grądzie i Gminy Wielbark.


Uczestniczy zajęć artystyczno-plastyczno-kulinarnych

1. Anna Banach
2. Oliwier Banach
3. Malwina Burdyńska
4. Maja Deptuła
5. Maja Gratunik
6. Rafał Kossakowski
7. Agata Krupińska
8. Urszula Krupińska
9. Maria Lewenda
10. Anna Łazicka
11. Zuzanna Maluchunik
12. Zofia Pawłowska
13. Marta Piórkowska
14. Nikodem Pisarski
15. Oliwia Pliszka
16. Karolina Pucińska
17. Zofia Remuszko
18. Maja Rzepczyńska
19. Kornelia Słomczyńska
20. Zofia Słomczyńska
21. Iga Szatkowska
22. Marcin Szymański
23. Hubert Szymański-Compa
24. Mateusz Tański
25. Lena Zapadka
26. Nikodem Zbierzak
27. Anna Zyśk
28. Lena Zyśk
29. Lena Żabińska


Grupa wokalna

30. Malwina Burdyńska
31. Maja Gratunik
32. Zuzanna Maluchnik
33. Amelia Nawrocka
34. Nikodem Pisarski
35. Karolina Pucińska
36. Kornelia Słomczyńska
37. Katarzyna Stadlewska
38. Oliwia Stań
39. Oliwia Suchodolska
40. Anna Zyśk
41. Lena Zyśk
42. Aleksandra Żabińska

Uczestnicy zajęć Musical Babies

43. Adam Compa
44. Wiktor Compa
45. Elżbieta Ejdys
46. Wojciech Łachacz
47. Michalina Niedźwiecka
48. Nela Siedlecka
49. Zuzanna Siedlecka
50. Mikołaj Skurzewski
51. Aleksandra Zapadka

Uczestnicy zajęć Musical English

52. Marcel Deptuła
53. Zuzanna Deptuła
54. Maria Gąsiewska
55. Wiktor Gudzbeler
56. Wiktoria Kocenko
57. Aleksandra Niedźwiecka
58. Marcelina Niedźwiecka
59. Kuba Nowak
60. Marcel Rzepczyński
61. Blanka Szydlik
62. Marcin Szymański
63. Hubert Szymański-Compa
64. Aleksandra Tabaka
65. Marcel Tański
66. Wojciech Tański
67. Wiktoria Więczkowska
68. Piotr Więczkowski
69. Kornelia Zapadka
70. Zofia Zapadka
71. Zuzanna Zapadka
72. Zofia Żokowska