menu

„Oddaj krew. Uratuj życie” pobór krwi w Wielbarku

2019-02-11 08:21:40 (ost. akt: 2019-02-11 08:24:18)

„Oddaj krew. Uratuj życie” – pod takim hasłem odbyła się pierwsza akcja poboru krwi zorganizowana w tym roku w Wielbarku. W sobotę, 02 lutego 2019 r. odbyła się już 62. akcja poboru krwi zorganizowana przez wielbarski Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku, a pierwsza w mieście Wielbark.

Na apel o krew zgłosiło się ponad czterdziestu krwiodawców, łącznie zebrano prawie 16 litrów krwi. Izabela Ignacok po sobotnim oddaniu krwi zebrała na swoim koncie ponad 6 litrów krwi i w listopadzie z okazji Dni Honorowych Dawców Krwi otrzyma brązową odznakę III stopnia. Panowie: Marek Karwacki i Jakub Ścibek oddali już ponad 12 litrów krwi i otrzymają srebrne odznaki II stopnia, a Mateusz Maluchnik otrzyma złotą odznakę I stopnia. Do grona honorowych dawców krwi dołączył Jakub Drężek.

Jak potrzebna jest krew, często dowiadujemy się dopiero wtedy kiedy ktoś z naszych bliskich lub my sami potrzebujemy jej. Wtedy zaczynamy doceniać ruch krwiodawczy. Sami krwiodawcy słyszą wiele mitów na temat honorowego oddawania krwi , które powodują, że ludzie boją się oddawać krew. Jednym z popularniejszych jest choćby taki, że „jak raz oddasz krew, całe życie będziesz musiał oddawać”, lub "nie oddam, bo osłabia to odporność". Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, gdzie wiedza jest na wyciągnięcie ręki - można przeczytać wiele naukowych publikacji, bardzo dużo osób wierzy w te mity.

Dlatego cieszy fakt, że w Powiecie Szczycieńskim tak duży jest ruch krwiodawczy, świadomość lokalnej społeczności wzrasta. To bardzo ważne, bo w tej chwili każdy dawca krwi jest na wagę złota. A w „obecnych czasach” nie każdy może dołączyć do grona honorowych dawców krwi . Żeby nim zostać trzeba spełnić wiele warunków, a gdy się już je spełni to satysfakcja jest ogromna.