menu

Sztandar i logo

W sobotę 10 września 2011r. obok kapliczki „Na Rozdrożu”, mieszczącej się niedaleko miejscowości Mącice, odbyło się uroczyste poświęcenie i nadanie sztandaru Kołu Łowieckiemu „ECHO”, które w tym roku obchodzi swoje 50-lecie powstania.

Na uroczystość przybyły delegacje wraz z pocztami sztandarowymi z Kół Łowieckich z Powiatu Szczycieńskiego oraz OSP Wielbark i Zaręby, zaproszeni goście Adam Krzyśków Poseł na Sejm RP, Wójt Gminy Wielbark Pan Grzegorz Zapadka, przedstawiciel Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego z Olsztyna w osobie dr inż. Dariusza Zalewskiego, Przedstawiciel Zarządu Okręgowego PZŁ w Ostrołęce, Komendant Policji w Chorzelach oraz członkowie Koła Łowieckiego Echo i sympatycy łowiectwa.

Na początku odbyła się uroczysta msza święta polowa, na której nastąpiło oficjalne poświęcenie sztandaru .

Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Alicja Domańska oraz Henryk Makowski. Sztandar przekazał na ręce Prezesa Koła Łowieckiego ECHO Dariusza Kaźmierczaka, dr inż. Dariusz Zalewski z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie.

Po uroczystej Mszy Świętej nastąpiło wbijanie gwoździ na drzewcu sztandaru przez jego fundatorów.
Wręczono również Medale Zasługi Łowieckiej Okręgu Ostrołęckiego myśliwym z Koła Łowieckiego ECHO w Wielbarku:


- Janowi Moskalikowi,
- Grzegorzowi Tyjewskiemu,
- Władysławowi Jagaczewskiemu

Były okolicznościowe przemówienia oraz upominki wręczone przez kolegów z innych kół i instytucji dla Koła Łowieckiego ECHO. Uroczystość nadania sztandaru była również okazją do opowiedzenia historii powstania Koła ECHO. Podkreślano, że nie ma koła łowieckiego bez jego członków. To oni kształtują w porozumieniu z leśnikami gospodarkę łowiecką, chronią przyrodę, ale też pozyskują zwierzynę łowną.

Od dłuższego już czasu KŁ „Echo” skupia średnio ok. 40 członków. Reprezentują sobą różne środowiska, są wśród nich leśnicy, rolnicy, lekarze, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, naukowcy. Ta różnorodność środowisk, z których się wywodzą wyzwala wzajemne uzupełnianie się, jest ich motorem i siłą. Pochodzą głównie z okolic Wielbarka i Chorzel, a więc są, jak podkreślają, potomkami Mazurów i Kurpiów. Jednak są też wśród nich mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Legionowa czy Torunia. Reprezentują różne pokolenia wiekowe, to najmłodsze reprezentowane przez 22 letniego Piotra Łukańskiego po najstarsze, którego nestorem jest 85 letni dziś Stanisław Pieńkowski.


W historii Koła Łowieckiego „ECHO” było:
-2 łowczych - Józef Otłowski i Jan Moskalik,
-3 prezesów - Ryszard Abramczyk, Wiesław Markowski i obecny Dariusz Kaźmierczak.
Aktualnie rolę skarbnika pełni Tomasz Chodyna, a sekretarza Maciej Zalewski.

Sukcesy w kole to zasługa wszystkich myśliwych. To oni są kreatorami i realizatorami.

Po części oficjalnej udano się na myśliwską biesiadę, gdzie można było wysłuchać sygnałów łowieckich.