menu

XII Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2019”

2019-10-07 13:20:22 (ost. akt: 2019-10-07 13:46:02)

Festiwal Grzybów „GRZYBOWANIE 2019” jest cykliczną imprezą organizowaną przez Gminę Wielbark i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej. Tegoroczne „GRZYBOWANIE „ odbyło się 15 września i było już 12-tym festiwalem.

Celem jaki przyświeca organizatorom jest promowanie Miasta i Gminy Wielbark poprzez ukazywanie naszej „małej ojczyzny” jako regionu o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i kulturowych. Lasy wielbarskie słyną od dawna z obfitości grzybów, stąd pomysł, aby to właśnie grzyby stały się znakiem rozpoznawczym naszego regionu.

Festiwal „GRZYBOWANIE” składa się z dwóch segmentów programowych.

Pierwszy, związany bezpośrednio z lasem i grzybami przygotowuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej wraz z Gminą Wielbark. Natomiast druga część przygotowana przez Gminę Wielbark rozpoczyna się wystąpieniem Burmistrza Wielbarka i otwiera część rozrywkową.

Tegoroczny FESTIWAL rozpoczął się wyjazdem do lasu 90 grzybiarzy, którzy wcześniej zgłosili się do „INDYWIDUALNEGO KONKURSU W ZBIERANIU GRZYBÓW”. Przedmiot rywalizacji w lesie każdorazowo określa komisja konkursowa. Po powrocie do Wielbarka nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród.

I miejsce za znalezienie borowika o wadze 651 g. zajął Przemysław Chojnowski z Wielbarka.
II miejsce za 493 gramowego szmaciaka gałęzistego zajął Grzegorz Bugajski z Nidzicy
III miejsce przypadło Jolancie Stefanowicz z Olsztyna za kanię o najdłuższej nodze.

Nagrodę specjalną za SZCZEGÓLNE ZASŁUGI W PORZĄDKOWANIE LASU zdobył Łukasz Rosiński z Wielbarka.

Po degustacji „ZUPY GRZYBOWEJ „PO WIELBARSKU”. Rozpoczął się konkurs kulinarny „NA NAJSMACZNIEJSZĄ POTRAWĘ PRZYGOTOWANĄ NA BAZIE GRZYBÓW”. W organizację tego punktu programu zaangażowali się eksperci kulinarni z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, którzy weszli w skład komisji oceniającej przedstawione do konkursu potrawy.

I miejsce przypadło Józefinie Oleśkiewicz z Wielbarka za kartacze z grzybami
II miejsce zdobyła Martyna Zyśk z Długich za placki z grzybami i pokrzywą
III miejsce za placki ziemniaczane z grzybami i kawiorem w śmietanie zajęła Katarzyna Parciak z Parciak.

W tym roku dodatkową atrakcją była dystrybucja publikacji wydanej z okazji 10-lecia KONKURSU KULINARNEGO zawierająca przepisy nagrodzonych w tym okresie potraw i sylwetki laureatów konkursów.

Część artystyczną rozpoczęło najmłodsze pokolenie mieszkańców Gminy Wielbark czyli dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Malucha” w Wielbarku.

Podczas imprezy wystąpiły na scenie takie zespoły jak zespół Funky Purp, który gra głównie muzykę rockową i gatunki pochodne, głównie funk rock. Zespół ten powstał w Wielbarku. Następnie zespół HORPYNA, który jest czołowym przedstawicielem ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku. Jest to zespół z Olsztyna i gra muzykę folkowo-rockową.. Następnie miejsce na scenie zajął zespół M.JAY. W jego twórczości łączą się nowoczesne elementy muzyki tanecznej z mocno dyskotekowym brzmieniem. Gwiazdą tamtego wieczoru był zespół „Akcent” z Zenonem Martyniukiem.. Dyskotekę poprowadził Bartosz Abramski. Doskonała zabawa trwała do północy.

Sponsorami XII Festiwalu Grzybów „Grzybowanie 2019” były firmy IKEA Industry, WPZ Lemany w Kołodziejowym Grądzie, N.E.T. WOOD SP. Z O.O., Bank Spółdzielczy Szczytno Oddział w Wielbarku, Nadleśnictwo Wielbark, Warmel i Warmex.

Wspólne działanie władz gminy, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej oraz lokalnych instytucji i firm daje dodatkową wartość jaką jest integracja środowiska mieszkańców naszej gminy.

Od kilku lat FESTIWAL GRZYBÓW „GRZYBOWANIE” współfinansowany jest z grantu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Tekst :
Wojciech Bogacki, Anna Sędzińska,
Zdjęcia:
Anna Sędzińska, Jerzy Manikało, Wojciech Bogacki