menu

Najmłodsi mieszkańcy Baranowa i Przeździęku Wielkiego „ratują świat”

2020-05-19 08:05:57 (ost. akt: 2020-05-19 08:10:51)

Najmłodsi mieszkańcy Baranowa i Przeździęku Wielkiego z Gminy Wielbark „ratują świat”- a w jaki sposób? Biorąc udział m .in.: w projektach eco organizowanych w ich miejscowościach przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.

Projekt pn. „ Młodzi ratują świat” – to warsztaty artystyczno-ekologiczne skierowane do dzieci i młodzieży z Baranowa i Przeździęku Wielkiego. Ideą warsztatów jest połączenie ekologii i sztuki, uwrażliwienie na problemy degradacji środowiska naturalnego i jej konsekwencje. Uczestnicy zajęć wykonują prace artystyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych i darów natury. Motywem przewodnim warsztatów jest zagrożenie katastrofą ekologiczną, czy pobudzenie zainteresowania kwestiami ekologicznymi. Uczestnicy warsztatów m. in.: szyli woreczki z firanek na zakupy, budowali smog – czyli instalację z odpadów śmieci, czy też bawili się z recyklingiem. Brali udział w „Indiańskiej przygodzie”, która miała na celu przybliżenie kultury plemion Indian, spotkali się z Mikołajem.

Dzieci z Przeździęku Wielkiego i Baranowa wzięły udział w warsztatach z prawdziwym Indianistą .W trakcie zajęć wysłuchały opowieści o życiu i zwyczajach Indian. Wykazały się sprytem podczas gier i zabaw indiańskich. Zaskoczyły Szarego Wilka talentami wokalno-tanecznymi, podczas indiańskich śpiewów i tańców .Jak zwykle zaprezentowały wysoki poziom artystyczny podczas warsztatów manualnych. Uczestnicy własnoręcznie stworzyli łapacze snów- efekty pracy godne podziwu. Szary Wilk podsumowując warsztaty zaznaczył, że dawno nie spotkał tak ciekawych świata i rządnych wiedzy dzieci.

Z powodu pandemii, zajęcia stacjonarne zostały zamienione na „zdalne”, gdzie dzieci wykonują przedmioty za pomocą materiałów wtórnych. W ten projekt zaangażowani są nie tylko uczestnicy warsztatów, lecz również ich rodziny, które z chęcią biorą w tym udział.

Wielkim wsparciem przy realizacji projektu są rodzice uczestników zajęć, którzy byli z organizatorem w stałym kontakcie, czuwali nad frekwencją swoich pociech, czy informowali o ewentualnej niemożności uczestnictwa dzieci w zajęciach, a obecnie m. in.: przesyłając zdjęcia, informując o postępach w realizacji projektu. Mimo, że w obecnym czasie mają wiele spraw na głowie, systematycznie przesyłają informację. Projekt nie zostałby zrealizowany gdyby nie wsparcie sołtysów Pań : Doroty Kostrzewy (Przeździęk Wielki) i Katarzyny Jarząbek (Baranowa) oraz Radnego Pana Adama Jarząbka. Przekazują oni cenne uwagi, wskazówki, które przy realizacji tego typu projektu są bardzo istotne dla organizatora. Pomagają uniknąć błędów. Znają bardzo dobrze swoich mieszkańców i ich potrzeby. Szukają chętnych do wzięcia udziału w projekcie. GOK w Wielbarku jest w stałym kontakcie z nimi, a ułatwieniem jest fakt, że bardzo dobrze, ze sobą współpracują. To są nieduże miejscowości, które zawsze chętnie i jako pierwsze biorą udział w każdym projekcie realizowanym przez wielbarski ośrodek kultury.

Ze względu na epidemię warsztaty stacjonarne zostały w miesiącu marcu br. odwołane i zorganizowane w inny sposób. Uczestnicy warsztatów otrzymali kreatywny eco box pod nazwą „Twórczy recykling”, który został wypełniony materiałami kreatywnymi na dwadzieścia Eco warsztatów. Materiały w nim znajdujące się mają na celu pokazanie uczestnikom, że odpady mogą być użyteczne. Wskazane metody i narzędzia pozwolą przekonać odbiorcę, że odpady mogą mieć wysoki wymiar estetyczny. Dbając o środowisko e-book z instruktażem został wysłany drogą elektroniczną lub na messengera. Organizator warsztatów miał obawy, jak to zostanie przyjęte, ale informacje jakie otrzymuje od rodziców są pozytywne. Oprócz tego z materiałów może skorzystać młodsze rodzeństwo uczestników. Dzieci i młodzież biorąc udział w warsztatach mają zdolności artystyczne, więc wykonanie tych przedmiotów nie sprawia im żadnej trudności. Jak mówią rodzice: „Wielką przyjemność sprawiły im otrzymane paczki, które dostarczył kurier. Jest to odskocznia od codziennych lekcji i obowiązków”.

Projekt pn. „Młodzi ratują świat” realizowany jest od grudnia 2019 roku , przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku przy wsparciu lokalnej firmy i bierze w nim udział dwadzieścia sześcioro dzieci i młodzieży z sołectw: Baranowo i Przeździęk Wielki.