menu

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2021-02-02 10:59:38 (ost. akt: 2021-02-02 11:11:52)

18 011,93 zł – taką kwotę zebrał wielbarski sztab WOŚP, w skład którego wchodziło dwudziestu ośmiu wolontariuszy w wieku od 2 do 61 lat. 29. Finał WOŚP tak jak wszędzie i Wielbarku wyglądał inaczej.

Nie towarzyszyły mu koncerty, wydarzenia sportowe czy kiermasze. Licytacje odbywały się w internetowo. Można było zdobyć m. in. : gadżety związane z WOŚP, meble, torty, sesję zdjęciową, książki, kolację, słodkości, karnet na saunę i wiele innych atrakcji. Kwota wylicytowanych przedmiotów wyniosła: 3935,00 zł. Ciekawostką było to, że wystawione przedmioty licytowali nie tylko mieszkańcy Gminy Wielbark np. kalendarz WOŚP „powędrował” do Pani z województwa pomorskiego. Uruchomiono także e-skarbonkę, do której można było przelać pieniążki, lecz ta forma w przypadku wielbarskiego sztabu mało sprawdziła się. Mimo mrozu , ludzie woleli wrzucić przysłowiowy „grosik” do puszki wolontariusza, choć akurat grosików w tym roku było bardzo mało. Puszki były bardzo lekkie, a co za tym idzie wydawałoby się , że uzbierana kwota będzie sporo niższa. Tym większe było zaskoczenie samych wolontariuszy, gdy okazywało się po przeliczeniu pieniędzy, że uzbierali więcej niż w latach ubiegłych. Kilka dni przed finałem na terenie Gminy Wielbark odbyły się zbiórki m. in.: w przedszkolach, szkołach. Natomiast w niedzielę, wolontariusze wielbarskiego sztabu kwestowali nie tylko na ulicach miasta Wielbark, lecz byli obecni również w Lesinach Wielkich, Księżym Lasku, Zabielach, Szymanach i Czarni. Utworzono również dwa punkty stałe:przy dawnym kościele ewangelickim w Wielbarku i przy GOKu. Pierwsi wolontariusze po zakończonej zbiórce zgłaszali się do sztabu o godzinie 12.00, ostatni przed godziną 18.00.

Zebrana kwota, była ogromnym zaskoczeniem . Chociażby dlatego, że w ostatnich kilku tygodniach Gmina Wielbark bardzo aktywnie brała udział w różnego rodzaju zbiórkach m. in.: dla chorych dzieci, więc nie spodziewano się uzbierać dużej sumy. Lokalna społeczność jednak nie zapomniała o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i bardzo chętnie ją wsparła. Mieszkańcy dbali o wolontariuszy. Wykazali się ogromną wrażliwością i chęcią pomocy. Przygotowano dla nich ciepły posiłek, częstowano gorącą herbatą. Jednym słowem zarówno mali jak i duzi mieszkańcy, firmy, instytucje mocno wsparli wielbarski sztab WOŚP. Gdyby nie ich pomoc i determinacja wolontariuszy, nie byłoby takiej kwoty.