menu

Tajemnica Generała Samsonowa odkryta?

2021-07-02 13:43:34 (ost. akt: 2021-07-02 13:49:04)

Odpowiedź na to pytanie oraz inne mogli usłyszeć uczestnicy spotkania autorskiego z autorem książki „Tajemnica Generała Samsonowa”.

W środę, 30 czerwca 2021 r. w dawnym kościele ewangelickim w Wielbarku odbyło się spotkanie autorskie z Panem Sławomirem Ambroziakiem autorem książki „Tajemnica Generała Samsonowa” , który jest wielkim pasjonatem historii Mazur . W spotkaniu uczestniczył również Pan Witold Olbryś – dobrze znany lokalnej społeczności miłośnik historii regionu. Spotkanie nie przez przypadek odbyło się w dawnym kościele ewangelickim, który w czasie I wojny światowej pełnił funkcję lazaretu.

Zagadkowa śmierć generała Samsonowa oraz „ukryty skarb” w okolicach Wielbarka zawsze intrygowała miłośników historii. Czy skarb istnieje ? Na to pytanie nie uzyskano odpowiedzi, ale jak przebiegła sama „słynna” bitwa pod Tannenbergiem tego wszystkiego i znacznie więcej mogły dowiedzieć się osoby, biorące udział w środowym spotkaniu. Przez ponad półtora godziny autor książki wraz z zaproszonym gościem odkrywali przed słuchaczami tajemnice bitwy i śmierci Generała. Wszystko to zostało zobrazowane na prezentacji, na której ukazano historyczne zdjęcia m. in.: pokazujące tereny, na których odbywały się działania wojenne. Obecne osoby na spotkaniu z zaciekawieniem słuchały opowieści o jednej z „najsłynniejszych” bitew jakie rozegrały się na tutejszych ziemiach.

Jakie jeszcze tajemnice zostały odkryte? Tego można dowiedzieć się w książce „Tajemnica Generała Samsonowa” , która została wydana przez lokalne Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne.