menu

„Pomóż oddaj krew w wakacje”

2021-07-29 12:37:23 (ost. akt: 2021-07-29 12:55:25)

„Pomóż oddaj krew w wakacje” – pod takim hasłem odbyła się akcja poboru krwi zorganizowana w Wielbarku.

W sobotę, 17 lipca 2021 r. w Wielbarku odbyła się kolejne zbiórka krwi. Mimo wakacji do punktu zbiórki krwi zgłosiło się ponad czterdzieści osób, zebrano ponad 16 litrów krwi. Niestety nie wszyscy tego dnia mogli po raz kolejny pomóc, chociażby dlatego, że krew jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Dlatego warto podczas rejestracji zapytać się, kiedy możemy kolejny raz oddać krew i czy nie przekroczyliśmy limitu oddawania krwi. . Wśród „stałych producentów krwi”, byli również honorowi krwiodawcy, którzy pomimo zmiany adresu zamieszkania, jak tylko mogą przyjeżdżają na wielbarskie akcje.

Z uwagi na liczne zapytania dot. dyskwalifikacji Dawców po szczepieniach przeciwko COVID-19, informujemy o czasowym wykluczeniu od oddania krwi lub jej składników, w przypadku przyjęcia szczepionek:
-48 godzin od dnia podania szczepionki firmy: Pfizer/BioNtech lub Moderna
-14 dni od dnia podania szczepionki: firmy AstraZeneca , Johnson&Johnson

Wprowadzona zostaje również czasowa dyskwalifikacja dawców po szczepieniu na COViD-19, u których wystąpiła niepożądana reakcja poszczepienna na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.
https://m.powiatszczycienski.pl/2021/07/orig/informacja-dotyczaca-covid-42202.jpg

Pamiętajmy, że oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje.