menu

Dzień Strażaka

2015-05-15 09:08:10 (ost. akt: 2015-05-15 09:18:20)

4 maja swoje święto obchodzą Strażacy, zwani również na cześć swojego Patrona Rycerzami Świętego Floriana.Z tej okazji Ochotnicza Straż Pożarna w Wielbarku zorganizowała dla najmłodszych z Przedszkola Samorządowego im. Jana Brzechwy w Wielbarku pokaz strażacki. Strażacy zaprezentowali przedszkolakom sprzęt pożarniczy oraz swoje umiejętności w czasie pozorowanego pożaru. W czasie akcji jeden ze Strażaków „zasłabł” i potrzebna była pomoc, której udzielili Druhowie.

Uświadomiono w ten sposób dzieciom, iż strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są również wzywani do wypadków drogowych oraz udzielania pierwszej pomocy. W czasie wizyty w Przedszkolu Strażacy pokazali dzieciom w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Nauczono zasad resuscytacji wykonywanej na noworodku oraz osobie dorosłej. Przedszkolaki swoje umiejętności mogły wypróbować na fantomach. Na zakończenie wizyty w Przedszkolu Druhowie z OSP w Wielbarku poczęstowali dzieci słodyczami. Przedszkolaki odwdzięczyli się im recytując wierszyki dotyczące ich pracy, wręczyły album z obrazkami oraz podziękowania dla OSP w Wielbarku w imieniu całej społeczności przedszkolnej za działalność ratowniczą, bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, za wychowywanie młodzieży w duchu pomocy drugiemu człowiekowi i służeniu Ojczyźnie. Życzono również Strażakom satysfakcji z działalności społecznej.
Wieczorem Jednostka OSP w Wielbarku wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej poświęconej swojemu patronowi – św. Florianowi. W czasie Mszy Świętej przypomniano, że Ochotnicze Straże Pożarne są ostoją polskości i wiary, a strażacy stają niewzruszenie przy Bogu i Ojczyźnie. Są wśród nas, w pracy, w szkole, w sąsiedztwie, w najbliższej rodzinie, zawsze gotowi do pomocy w dzień i w nocy. Ratują ludzkie życie, nasz dobytek, nie szczędząc przy tym sił. W czasie Mszy Świętej szczególne słowa podziękowania skierowano do rodzin Strażaków, których pomoc i codzienna obecność, jest w życiu każdego Strażaka nieocenionym wsparciem.

Po Mszy Świętej zgodnie z wielbarską tradycją, Strażacy udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze Druhom, którzy na wieczną wartę odeszli do Niebieskiej Strażnicy. Na tym zakończono oficjalne obchody Dnia Strażaka w Wielbarku.

Jednostka OSP w Wielbarku liczy 31 strażaków, ich działania wspiera 2 członków honorowych. Posiada również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Dziewcząt i Chłopców.

W ciągu roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wielbarku wyjeżdża do kilkudziesięciu zdarzeń. Bierze udział nie tylko w akcjach gaśniczych, ale także w wyjazdach m.in. do wypadków drogowych. Druhowie ciągle podnoszą swoje umiejętności biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Corocznie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Organizują pokazy dla dzieci. Nie może ich zabraknąć w czasie adoracji przy Grobie Pańskim oraz w procesji Bożego Ciała. W swoich szeregach Jednostka posiada wielu Krwiodawców, którzy honorowo oddają krew. Ich działania wspierają Honorowi Członkowie Jednostki, którzy choć już nie uczestniczą w akcjach, to zawsze czynnie biorą udział w życiu Jednostki. To oni przed długie lata swojej służby i pracy tworzyli potencjał ratowniczy i organizowali ochronę przeciwpożarową w OSP w Wielbarku. W tym miejscu nie można zapomnieć o najmłodszych adeptach pożarnictwa - Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych Dziewcząt i Chłopców. Z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, szkoleniach i wiernie kibicują wielbarskiej Jednostce.