W niedzielę 22.09.2013r. Wielbark jak co roku zamienił się w stolicę polskich grzybów. Po raz szósty odbył się Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2013”.
Osobami, które zaszczyciły nas swoją obecnością byli mieszkańcy gminy i okolic, turyści oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, powiatowych oraz władzy ustawodawczej w osobie posła Stanisława Żelichowskiego.
A wszystko, tradycyjnie już, rozpoczęło się od konkursu indywidualnego w zbieraniu grzybów. Brało w nim udział 43 osoby. W skład komisji sędziowskiej weszli prof. Paweł Staniszewski, Stanisław Zapadka, Andrzej Cwaliński, Jerzy Manikało i Maciej Remuszko. Do koszy zbieraczy amatorów trafiały najrozmaitsze zdobycze. To właśnie zebranie jak największej liczby gatunków grzybów jadalnych było jedną z konkurencji. Miejsca w kolejności to:
I – Tadeusz Abramczyk,
II – Eugeniusz Zadrożny,
III – Ryszard Bruździak.
Drugim kryterium oceny była waga zebranych grzybów. Konkurs na najcięższy zdrowy prawdziwek według miejsc zajęli:
I – Regina Cwalińska,
II - Mieczysław Czerniawski
III – Paweł Jankowski
Konkurs za ofiarność w zbieraniu śmieci wygrał Bogdan Malinowski.
Kolejnym punktem programu było wypuszczenie gołębi pocztowych przez osoby z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych Sekcja w Wielbarku.
W międzyczasie na scenie odbywały się występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół w Wielbarku, ponadto pokaz sprzętu ratownictwa drogowego przez Ochotniczą Straż Pożarna w Wielbarku, a najmłodsi wzięli udział w konkursie puszczania latawców. Dzieciakom zapewniono mnóstwo atrakcji m.in. malowanie twarzy, jazda na koniach czy urządzenia takie jak zjeżdżalnia, bungee czy basen z piłkami, z których mogły korzystać nieodpłatnie.
Nadleśnictwo Wielbark przygotowało wystawę składającą się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła grzybów: można było nauczyć się rozpoznawania podstawowych gatunków jadalnych i trujących oraz chronionych, a także dowiedzieć nieco więcej o zjawisku mikoryzy. Druga część wystawy to zdjęcia oraz filmy z wydarzeń organizowanych w tym roku przez Nadleśnictwo pod szyldem akcji „Lasy Państwowe. Zapraszamy”.
Zaproszenie na tegoroczne Grzybowanie przyjął dr Paweł Staniszewski z katedry Użytkowania Lasu SGGW w Warszawie, który najpierw był sędzią podczas konkursu w zbieraniu grzybów, a potem opowiadał o ciekawych lecz niedocenianych gatunkach grzybów oraz z zapałem rozwiewał wątpliwości licznych grzyboznawców-amatorów.
Organizatorzy przygotowali również konkurs na najsmaczniejszą potrawę z grzybów. Udział w konkursie wzięło 11 osób. Uczestnicy wystawiali kulinarne wariacje na temat grzybów. Miano najsmaczniejszej potrawy wywalczyły między innymi w kolejności: I - tort grzybowy Pani Leonardy Jaremko, II - pasty grzybowe w różnych postaciach Pani Renaty Tabaki, łódki faszerowane Pani Anny Kostrzewy oraz babka ziemniaczana w sosie kurkowym Pani Beaty Pac. Oceniającymi powyższy konkurs byli Pan Michał Denesiuk, Pan Wojciech Charewicz i Pani Elżbieta Łapińska, Pan Paweł Staniszewski, zaproszeni samorządowcy oraz poseł na sejm Stanisław Żelichowski.
Jednym z najsmaczniejszych i najbardziej wyczekiwanych punktów Grzybowania 2013 była degustacja zupy grzybowej „po wielbarsku”, która została ugotowana przez prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej Panią Elżbietę Łapińską. W sumie rozdano kilkaset porcji tego specjału.
Zespołami, które występowały na scenie i cieszyły nasze zmysły były: zespół Kozłowianki, zespół góralski Kapela Beskidzka Śleboda, zespół cygański Talizman, a na zakończenie uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce zespołu Everest.
Współorganizatorzy VI Festiwalu Grzybów „Grzybowanie 2013” dziękują mieszkańcom Gminy Wielbark za liczne przybycie na imprezę.