menu

Podsumowanie V edycji programu „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew” i działalności OSP w Wielbarku

2015-05-18 11:25:11 (ost. akt: 2015-05-18 13:59:34)

Już po raz trzeci Druhowie z OSP w Wielbarku wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Ognisty-Ratownik Gorąca Krew”, którego podstawowym celem jest poprawa zaopatrzenia służby zdrowia w krew i aktywizacja lokalnych środowisk strażackich w honorowym krwiodawstwie.

Program trwa od stycznia do grudnia, lecz wielbarscy strażacy biorąc udział w październikowej akcji poboru krwi w Wielbarku, zakończyli tym samym uczestnictwo w konkursie i teraz przyszedł czas na podsumowanie 10-miesięcznej pracy. Jednostka OSP w Wielbarku liczy sobie 31 druhów, z czego 20 Strażaków brało czynny udział w konkursie oddając krew, bądź promując ideę honorowego Krwiodawstwa.:
- Krzysztof Burdyński,
- Mateusz Burdyński,
- Waldemar Burdyński,
- Tomasz Chodyna,
- Zbigniew Chyliński,
- Zbigniew Kostrzewa,
- Adam Maluchnik,
- Lech Maluchnik,
- Mateusz Maluchnik,
- Mirosław Maluchnik,
- Dawid Michalak,
- Marcin Oleśkiewicz,
- Szymon Pawłowski,
- Monika Pliszka,
- Milena Rutkowska,
- Adam Rutkowski,
- Krystian Siedlecki,
- Anna Tabaka,
- Piotr Wiśnicki,
- Paweł Zapadka.

Przy Straży działa Klub HDK, w którego szeregach są Druhowie. Efektem ich wspólnych działań jest przeprowadzenie 4 akcji poboru krwi, na których łącznie zebrano 95 965 ml krwi pełnej, w tym Strażacy z OSP w Wielbarku oddali 22 050 ml krwi. Promocja honorowego oddawania krwi nie ograniczyła się tylko do uczestnictwa w akcjach, popularyzowano również krwiodawstwo wśród młodzieży gimnazjalnej. W okresie od marca do maja przeprowadzono zajęcia, na których uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega idea honorowego krwiodawstwa, kto może zostać Krwiodawcą. W zajęciach wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Wielbarku, Zespołu Szkół w Lipowcu i Gimnazjum w Świętajnie. W czasie obchodów Dnia Strażaka można było obejrzeć wspólną wystawę zdjęć z działalności Klubu HDK i OSP w Wielbarku.

Obecnie Strażacy-Ochotnicy nie tylko ratują ludzkie życie i mienie, ale również działają aktywnie na rzecz lokalnej społeczności. Wśród Druhów z OSP w Wielbarku są również ratownicy medyczni, którzy służą swoim doświadczeniem i uczą innych udzielania pierwszej pomocy. W 2010 roku przeprowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wielbarku, uczniów klas VI z Zespołu Szkół w Lipowcu i Szkoły Podstawowej w Wawrochach. W okresie od maja do września Druhowie z OSP w Wielbarku przeprowadzili kilka pokazów z ratownictwa drogowego, m.in. dla dzieci z Przedszkola w Wielbarku, uczniów ZS w Wielbarku, Szkoły Podstawowej w Zabielach oraz dla uczestników Festiwalu Grzybowania.

Ostatnie 10 miesięcy dla Strażaków OSP w Wielbarku to czas intensywnej pracy i zaangażowania. Są tylko Ochotnikami, a mimo to poświęcili swój wolny czas, żeby przekazać swoje doświadczenie i wiedzę innym. Przez ostatnie 3 lata intensywnie uczestniczyli w konkursie Ognisty Ratownik-Gorąca Krew. Efektem tego w 2009 roku było zajęcie II miejsca w województwie warmińsko-mazurskim i wyróżnienie indywidualnie Strażaków z Wielbarskiej Jednostki. Przy wręczaniu nagród wielokrotnie podkreślano profesjonalizm i zaangażowanie Druhen i Druhów z OSP w Wielbarku w przygotowanie programu.

Strażacy z Wielbarka Krwiodawstwo mają we krwi, ale już myślą o kolejnych projektach. Chcieliby m.in. uczyć społeczeństwo udzielania pierwszej pomocy. Jest już nawet nazwa projektu: „Latający fantom”. W Jednostce są ratownicy medyczni, w tym jeden, który już prowadzi takie zajęcia. Są już chętni, ale nie ma na czym pokazywać udzielania pierwszej pomocy - brakuje fantoma. Do tej pory, dzięki uprzejmości innych, na różnego rodzaju pokazy fantom był pożyczany. Na razie Jednostkę nie stać na zakup własnego fantoma.