menu

Szkolenie z zakresu ratownictwa na lodzie

2015-05-18 12:14:37 (ost. akt: 2015-06-18 12:25:53)

W minioną niedzielę (10 lutego 2013r.) na Jeziorze Świętajno, k. Warchał odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa na lodzie. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 30 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z Jedwabna i Wielbarka.

Organizatorem szkolenia była Fundacja Autrimpus Szczytno i OSP Jedwabno. Zajęcia praktyczne i teoretyczne prowadzili: Grzegorz Achremczyk z Fundacji Autrimpus, na co dzień ratownik medyczny w szczycieńskim pogotowiu, a także Zbigniew Stasiłojć z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie.

- Takie spotkania muszą być zorganizowane przede wszystkim w sposób ciekawy– mówi Dariusz Hodkowski, prezes Fundacji Autrimpus. – Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zawsze ćwiczenia praktyczne. Dodatkowo pozyskana wiedza w zakresie działań ratowniczych na lodzie stanie się podstawą podczas prowadzenia prawdziwych akcji w przyszłości. Im więcej takich ćwiczeń, tym lepiej - dodaje.

Zanim druhowie przystąpili do pozorowanej akcji wysłuchali krótkiego wykładu na temat bezpieczeństwa poruszania się na lodzie, a także technik wydobywania poszkodowanych z przerębli.

- Musicie pamiętać, że najważniejsze, abyście podejmowali akcję ratunkową w sposób przemyślany i przede wszystkim dla siebie bezpieczny – mówił Zbigniew Stasiłojć. – Od niedawna OSP Jedwabno ma na swoim wyposażeniu specjalistyczne sanie lodowe . Dzisiaj mamy doskonałą okazję poćwiczyć ich użycie w praktyce. Co prawda lód jest teraz gruby, ale na pewno powtórzymy ćwiczenia, kiedy ociepli się, a pokrywa będzie znacznie słabsza. Akcja wtedy jest znacznie utrudniona .

Podczas spotkania nad Jeziorem Świętajno omawiano także zasady pomocy przedmedycznej udzielanej poszkodowanym, wyciągniętym z zimnej wody.

- Większość fizycznych symptomów hipotermii zależy od indywidualnej odporności człowieka i może być niezależna od temperatury ciała ludzkiego – tłumaczył druhom Grzegorz Achremczyk. – Pierwszym objawem jest drżenie mięśni, wywołane obronnymi skurczami. Dzieje się to mimo woli. Objawia się to szczególnie drżeniem rąk i nóg. Drugim etapem jest zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność, senność. Trzecim etapem jest utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik procesów życiowych, co w efekcie może doprowadzić nawet do śmierci. Osobę wyciągniętą z zimnej wody należy jak najszybciej przenieść w ciepłe, osłonięte od wiatru miejsce i natychmiast wezwać pogotowie.

Ćwiczeniom ratowniczym nad Jeziorem Świętajno przyglądał się wójt gminy Jedwabno Krzysztof Otulakowski.

- Cieszę się, że strażacy mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w sposób praktyczny – mówi wójt Otulakowski. – Takie spotkania doskonale służą wymianie doświadczeń i mają zapewne wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Niedzielne spotkanie zakończono przy ognisku, przy którym omawiano ewentualne błędy, który wystąpiły podczas pozorowanych akcji.