menu

„Baba na strażaka, czyli jak przełamać stereotyp Polaka”

2015-05-18 12:15:22 (ost. akt: 2015-06-18 12:27:37)

8 marca 2013 r. w sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się dysputa pn. „ Baba na strażaka, czyli jak przełamać stereotyp Polaka”.

W czasie spotkania przedstawiono siedem historii kobiet, działających w strażackim ruchu. Pokazano różne funkcje, jakie pełnią kobiety w Jednostkach OSP, m.in. są prezesami jednostek, służą pomocą medyczną, opiekują się drużynami młodzieżowymi, jeżdżą na akcje, a nawet prowadzą samochody bojowe.

Swój udział w spotkaniu miały również druhny z OSP Wielbark: Monika Pliszka, Milena Rutkowska i Anna Tabaka. Zaprezentowały jedną z ważniejszych form udziału w życiu swojej jednostki, tj. organizowanie akcji poboru krwi przez Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku, którego prezesem od kilku lat jest Milena Rutkowska. Uczestnicy dowiedzieli się, że pozytywne podejście do napotkanych trudności i dobra zabawa potrafią zdziałać bardzo wiele i przynieść zaskakujące rezultaty.

Na Warmii i Mazurach do OSP należy 1380 kobiet. W czasie piątkowej dysputy przełamywano stereotyp na temat roli kobiet w straży. Nadal ratowani dziwią się, kiedy spod hełmu wyłoni się twarz kobiety.

Humorystycznie podsumowała dysputę Wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Teresa Tiszbierek: „My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle! Bo jesteśmy elastyczne!!!”.