menu

Strażacy z OSP w Wielbarku mają nową kamerę termowizyjną

2015-05-18 12:21:06 (ost. akt: 2015-06-18 13:32:45)

Kolejny specjalistyczny sprzęt trafił do OSP w Wielbarku - mowa o zakupionej kamerze termowizyjnej.

Dzięki staraniom Strażaków z OSP w Wielbarku, a przede wszystkim druhów : Tomasza Chodyny i Szymona Pawłowskiego, wielbarska jednostka wzbogaciła się o kamerę termowizyjną EVOLUTION 5800.

Zakupiona kamera termowizyjna pozwoli strażakom w sposób bezpieczny i wygodny poruszać się po zadymionych pomieszczeniach oraz wyraźnie zauważyć przedmioty o zwiększonej temperaturze w stosunku do otoczenia. Jest w stanie zobaczyć źródło ognia, np. nagrzaną ścianę, a także może zauważyć osobę poszkodowaną – człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem. Przy pomocy kamery strażacy są też w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się punkt najgorętszy, czyli przypuszczalnie ognisko pożaru. Nowy sprzęt został już wypróbowany w akcjach ratowniczo – gaśniczych.

Warto podkreślić, że Jednostka OSP w Wielbarku jako jedna z dwóch jednostek z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała z Fundacji ORLEN – „Dar serca” dofinansowanie na zakup kamery termowizyjnej. Było to możliwe, dzięki złożonemu wniosku, który został pozytywnie rozpatrzony. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych czeków odbyła się 11 października 2013 r. w Centrum Konferencyjnym „Dom Technika” w Płocku.

Komendant Gminny ZOSP RP w Wielbarku Pan Tomasz Chodyna odebrał z rąk Dariusza Loska, Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PKN Orlen symboliczny czek o wartości 5000 zł na zakup specjalistycznego sprzętu.

Jednostka OSP w Wielbarku dziękuje sponsorom i osobom prywatnym, dzięki którym zakupiono kamerę termowizyjną: EVOLUTION 5800.