menu

Strażacy z Gminy Wielbark szkolili się z udzielania pierwszej pomocy

2015-05-18 12:30:05 (ost. akt: 2015-06-18 13:47:54)

Prawie 20 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Wielbark wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie zorganizowała dla nich Fundacja i Grupa Ratownicza Autrimpus Szczytno.

W małych miejscowościach często jako pierwsi na miejsce zdarzenie docierają strażacy ochotnicy, dzięki temu pożar może być szybciej ugaszony, a osobom poszkodowanym zostanie udzielona niezbędna pomoc przedmedyczna. Dlatego też Fundacja i Grupa Autrimpus Szczytno odwiedza remizy strażackie w powiecie szczycieńskim, gdzie druhowie doskonalą swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Tak było m.in. w piątek 4 kwietnia, gdzie w wielbarskiej remizie spotkali się strażacy z OSP Wielbark, Wesołowo i Lesiny Wielkie.

- Takich spotkań nigdy za wiele – tłumaczy Dawid Michalak, na co dzień ratownik medyczny w szczycieńskiego pogotowiu, Fundacji i Grupie Ratowniczej Autrimpus i zarazem naczelnik OSP Wielbark. – Rzadko, który z druhów ma ukończony kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, podczas którego uczy się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Dlatego też ważne są takie spotkania - dodaje.

Inicjatorami szkolenia byli sami druhowie, którzy wystąpili z taką inicjatywą, a Fundacja i Grupa Ratownicza Autrimpus postanowiła bezpłatnie przeprowadzić stosowne szkolenie. – W ten sposób wypełniamy jeden z naszych celów statutowych – czyli działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszego powiatu – mówi Agnieszka Cieśla, sekretarz Fundacji Autrimpus Szczytno. – Cieszymy się, że możemy przekazać zdobytą wiedzę, a z tego co zobaczyliśmy nasze szkolenie trafiło na podatny grunt. Ochotnicy mocno zaangażowali się w zajęcia praktyczne.

Strażacy mieli okazję przypomnieć sobie resuscytację krążeniowo-oddechową, zasady wskazania do tlenoterapii, postępowanie i badanie pacjenta urazowego, zabezpieczanie ran i krwotoków, a także zabezpieczenie pacjenta do transportu. Szkolenie zostało urozmaicone dodatkowo o przypadki z jakimi podczas swoich codziennej pracy w pogotowiu spotykają się ratownicy medyczni.

- Często sami sobie nie zdajecie sprawy z umiejętności jakie posiadacie i po przyjeździe na miejsce zdarzenia po prostu zadziałacie instynktownie – mówi Grzegorz Achremczyk, ratownik medyczny w szczycieńskim pogotowiu i zarazem wiceprezes Fundacji Autrimpus. – Dlatego niezmiernie ważne jest to, żeby jak najwięcej nauczyć podczas takich szkoleń, aby bez chwili wahania nieść pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Szkolenie w Wielbarku urozmaicono także o prezentację elektronicznego automatu do wykonywania masażu serca, a także szkoleniowego defibrylatora AED.