menu

Letnia akcja oddawania krwi w Wielbarku

2015-06-24 09:12:04 (ost. akt: 2015-06-24 09:12:39)

Letni czas nie sprzyja honorowemu krwiodawstwu. Wzrasta zapotrzebowanie na krew, a „producenci krwi” w tym czasie wybierają się na odpoczynek.

Jednak na stałych krwiodawców z Gminy Wielbark i tych, którzy zostali „zarażeni” oddawaniem krwi, zawsze można liczyć. I tym razem nie zawiedli i licznie odpowiedzieli na apel wielbarskiego Klubu. 21 lipca br. wszystkie drogi Krwiodawców prowadziły do GOKu w Wielbarku, gdzie aż 53 osoby zgłosiły się na akcję, oddano w sumie 25 litrów krwi. Do grona Krwiodawców dołączyło trzech nowych Krwiodawców: Natalia Michalak z Sędrowa, Ewa Domżalska z Przeździęku i Marcin Kobus z Kipar. Zgodnie z wielbarskim zwyczajem, nowi „producenci krwi” otrzymali świadectwa zdania egzaminu na Krwiodawcę i skarbonki Kropelki.

Kilku Honorowych Krwiodawców otrzyma odznaczenia Honorowego Dawcy Krwi. Zbigniew Kostrzewa po oddaniu 18 litrów krwi otrzyma odznaczenie I stopnia, a II stopnia Mateusz Maluchnik. Odznaczenie III stopnia po oddaniu 6 litrów otrzymają Adam Niski i Dariusz Wieczorek. Wszyscy są aktywnymi członkami wielbarskiego Klubu, a odznaczenia otrzymają na uroczystości poświęconej honorowemu krwiodawstwu w listopadzie br.

Oprócz oddawania krwi, mieszkańcy Gminy Wielbark przekazali kilkanaście kilogramów plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na zakup wózka inwalidzkiego dla Wiktorii. Do tej akcji dołączyli również uczniowie z Zespołu Szkół w Lipowcu, którzy przez ostatnie miesiące roku szkolnego zebrali kilkadziesiąt kilogramów nakrętek. Koordynatorem akcji była opiekun Samorządu Uczniowskiego szkoły w Lipowcu i członkini klubu HDK w Wielbarku pani Monika Pliszka.