menu

Dorośli ratują innym życie, dzieci nakręcają się na pomaganie ...

2015-06-24 09:20:29 (ost. akt: 2015-06-24 09:21:00)

„Dorośli ratują innym życie. Dzieci nakręcają się na pomaganie” – tak można podsumować ostatnią akcję poboru krwi, która odbyła się w Wielbarku.

W sobotę, 19 października 2013 r. w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Wielbarku odbyła się ostatnia w tym roku otwarta akcja poboru krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy OSP w Wielbarku. Również tym razem mieszkańcy Gminy Wielbark nie zawiedli i licznie stawili się w miejsce poboru krwi. Zgłosiło się 69 Krwiodawców, zebrano prawie 30 litrów krwi. W tym roku łącznie w czasie pięciu akcji poboru krwi, mieszkańcy Gminy Wielbark oddali ponad 146 litrów krwi, na które zgłosiło się 365 Krwiodawców.

W czasie akcji poboru krwi zebrano również kilkanaście worków plastikowych nakrętek, które zostaną przeznaczone dla potrzebującego dziecka. Korki przywiozły m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zabielach, dzieci wraz z rodzicami z Wielbarka oraz z oddalonej o kilkanaście kilometrów mieszkańców Jedwabna (nakrętki zbierali: miejscowy Klub Honorowych Dawców Krwi oraz członkowie Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna”). Za wszystkie plastikowe nakrętki wielbarski Klub HDK serdecznie dziękuje.

Ciekawostką sobotniej akcji był przeprowadzony przez dziennikarza Pana Jacka Panasa wywiad z Krwiodawcami. Audycja o wielbarskich Krwiodawcach weźmie udział w ogólnopolskim konkursie radiowym pt. „ Strażacy ochotnicy – nie tylko gaszą”. Myślą przewodnią konkursu jest prezentacja różnych aspektów działalności 700 tysięcznej rzeszy strażaków ochotników nie tylko wtedy, gdy gaszą pożary i ratują życie ludzkie, ale także wówczas, gdy oddają krew i szpik, a także wtedy, gdy organizują społeczności lokalne, propagują kulturę i oświatę na wsi oraz podtrzymują tradycję i historię. Audycja zostanie również wyemitowana w Radiu Olsztyn. Jak sam Pan Jacek Panas powiedział, był zaskoczony ilością Krwiodawców oraz tym, że drzwi wielbarskiej świetlicy nie zamykały się, a na akcję przychodzą rodzice z dziećmi.

Na podsumowania działalności wielbarskiego Klubu przyjdzie czas, 16 listopada br. zostanie zorganizowana coroczna uroczystość, na której członkowie Klubu podsumują ostatni rok działalności oraz zostaną wręczone nagrody i odznaczenia.