menu

Promują i oddają krew

2015-06-24 12:55:38 (ost. akt: 2015-06-24 12:55:55)

„Wakacyjna pogoda” nie sprzyja honorowemu krwiodawstwu. Wzrasta zapotrzebowanie na krew, a w tym czasie krwiodawcy korzystają z uroków pięknej aury.

Pomimo wymarzonej na letni odpoczynek pogody, w sobotę 7 czerwca br. honorowi dawcy krwi z Gminy Wielbark odpowiedzieli na apel i kolejny raz licznie stawili się na miejsce poboru krwi. W ciągu pięciu godzin trwania akcji zgłosiło się około 70 osób, w sumie zebrano prawie 25 litrów krwi. Na poborze krwi zakończono akcję „Gorączka złota”. Zebrane „grosiki” zostaną przeznaczone na letni wypoczynek dla dzieci z najuboższych rodzin z naszego województwa.

Jak ważne jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i poszukiwanie nowych „producentów krwi”, wiedzą o tym doskonale członkowie wielbarskiego klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku. Kilka dni przed sobotnią akcją, krwiodawcy, a zarazem strażacy, zaproszeni przez Szkołę Podstawową w Łatanej Wielkiej opowiedzieli uczniom na czym polega idea honorowego krwiodawstwa. Kilkunastu uczniów z klas V-VI miało okazję nie tylko dowiedzieć się kto może zostać krwiodawcą , ale również osobiście obalać mity krążące na ten temat. Krwiodawcy-strażacy zrobili również niespodziankę pierwszakom, odwiedzając ich. Opowiedzieli dzieciom m. in. o straży, numerach alarmowych, pierwszej pomocy, a na zakończenie wręczyli opaski odblaskowe.

Kolejne zajęcia promujące krwiodawstwo odbędą się już wkrótce w ZS w Lipowcu.