menu

Ostatni pobór krwi w Wielbarku. Czas na podsumowania

2015-06-24 12:56:45 (ost. akt: 2015-06-24 12:57:07)

130 litrów krwi, 314 krwiodawców, 5 akcji poboru krwi, 14 kg uzbieranych monet, kilkanaście worków nakrętek, 6 pogadanek popularyzujących krwiodawstwo, wizyty w czterech szkołach, nagroda dla klubu. Tak pokrótce przedstawia się ostatni rok działalności klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku.

W sobotę, 11 października 2014r. odbyła się ostatnia w tym roku otwarta akcja poboru krwi w Wielbarku, na której zebrano prawie 23 litry krwi, a zgłosiło się 60 krwiodawców. Tradycją wielbarskich akcji stała się zbiórka plastikowych nakrętek, które zostaną przeznaczone na szczytny cel. Zbierano również monety 1,2,5-groszowe w ramach akcji „Gorączka złota”.

Wielbarskie akcje od kilku lat utrzymują się na równym poziomie. Co rocznie wzrasta ilość Krwiodawców. Tempo życia, sposób odżywiania, choroby, wymogi co do Krwiodawcy, to wszystko powoduje, że coraz więcej osób nie może oddać krwi. Dlatego tak ważna jest edukacja, popularyzacja honorowego oddawania krwi, a nie, tylko jednorazowe akcje . Wielką rolę w tym odgrywają stali krwiodawcy, którzy zaszczepiają w młodszym pokoleniu ideę Krwiodawstwa.

Sobotnia akcja była ostatnią w tym roku zorganizowaną w Wielbarku przez miejscowy Klub. Na podsumowania, już siódmego roku działalności wielbarskiego Klubu, przyjedzie czas 21 listopada 2014r. w Dniu Honorowych Dawców Krwi PCK w Polsce. Zostanie wtedy zorganizowana coroczna uroczystość, na której członkowie Klubu podsumują ostatni rok działalności oraz otrzymają nagrody i odznaczenia.