menu

10-lecie Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku

2017-11-29 08:15:57 (ost. akt: 2017-11-29 08:24:04)

„Oddawanie krwi mamy we krwi” – takie hasło przez ostatnie 10 lat towarzyszy założycielom oraz członkom wielbarskiego Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku, którzy 17 listopada 2017r. obchodzili dziesięciolecie założenia Klubu.

Dziesięć lat temu, 17 listopada 2007 roku po akcji poboru krwi w Wielbarku, dwudziestu Krwiodawców założyło Klub Honorowych Dawców Krwi PCK , który powstał przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielbarku. Głównym celem założycieli klubu był powrót do tradycji oddawania krwi w Wielbarku . W tym czasie, nikt z założycieli , nie przepuszczał jak wiele zostanie osiągnięte, wtedy liczyło się tylko to, żeby wreszcie po wielu latach znowu w Wielbarku można było oddawać krew .Udało się, ale to co po drodze przez te dziesięć lat wydarzyło się, to co wspólnie osiągnięto , jak zmieniło się oblicze Klubu, przerosło najśmielsze oczekiwania ludzi, którzy dziesięć lat temu założyli Klub.

W piątek, 17 listopada 2017 roku w Agroturystyce w Głuchu odbyła się uroczystość z okazji 10.lecia istnienia wielbarskie Klubu i obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi PCK w Polsce.Podczas uroczystości podsumowano ostatnie lata działalności Klubu. Klub liczy obecnie 64 członków, podczas pięćdziesięciu pięciu akcji poboru krwi w Wielbarku oddano ponad 1300 litrów krwi, przeprowadzono ponad trzydzieści pogadanek popularyzujących honorowe oddawanie krwi dla ponad 1100 uczniów . Uczono udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, rejestrowano potencjalnych dawców szpiku, zbierano plastikowe nakrętki, monety 1,2, 5 –groszowe w ramach akcji „Gorączka złota” brano udział w wielu innych akcjach mających na celu pomoc drugiemu człowiekowi. Podczas uroczystości wręczono nagrody i odznaczenia dla honorowych dawców krwi, jak również wiele ciepłych słów pod adresem krwiodawców złożyli zaproszeni na uroczystość goście.

RCKiK w Olsztynie i Gmina Wielbark nagrodziła krwiodawców związanych z klubem od samego początku jego istnienia do dzisiaj. Za dar serca oraz humanitarną i bezinteresowną pracę na rzecz honorowego krwiodawstwa w 10-lecie powstania Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku. Nagrody otrzymali:
Krzysztof Burdyński
Mateusz Burdyński
Waldemar Burdyński
Zdzisław Burdyński
Dariusz Dziewa
Dorota Dziewa
Marek Karwacki
Zbigniew Kostrzewa
Szczepan Krupiński
Sławomir Kurpiewski
Lech Maluchnik
Mateusz Maluchnik
Mirosław Maluchnik
Dawid Michalak
Adam Rutkowski
Rafał Tański
Milena Zapadka
i Beata Zdancewicz.

Brązową odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
III stopnia po oddaniu 6 litrów krwi otrzymali:
- Kamil Młynarski,
- Waldemar Opolka,
- Żaneta Rutkowska,
- Pani Izabela Tańska .

Srebrną Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi otrzymali:
- Mateusz Grzeszczak
- Andrzej Kimbar
- Katarzyna Krasecka
- Kamil Młynarski,
- Maciej Radomski.

Złotą Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia po oddaniu 18 litrów krwi otrzymują:
- Adam Niski,
- Szymon Pawłowski,
- Elżbieta Zadrożna,
- Beata Zdancewicz.

Podczas uroczystości przyznano nagrodę dla krwiodawcy Adama Rutkowskiego , który najwięcej krwi oddał podczas otwartych akcji poboru krwi zorganizowanych w Wielbarku . Adam Rutowski uczestniczył w 52 akcjach poboru krwi w Wielbarku i oddał w sumie 23 400 ml krwi pełnej.

Przyznano nagrody dla Zarządu Wielbarskiego Klubu HDK oraz osób, które w 2017 roku w aktywny sposób uczestniczyły w działalności wielbarskiego Klubu poprzez m.in. propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, nagrody otrzymali:
- Monika Łachacz,
- Beata Zdancewicz,
- Krzysztof Burdyński,
- Szymon Pawłowski,
- Tomasz Michalak,
- Dawid Michalak,
- Milena Zapadka.

Członkowie Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku wręczyli podziękowania osobom, instytucjom, firmom, bez których wsparcia nie odbyłaby się uroczystość: Wójtowi Gminy Wielbark – Panu Grzegorzowi Zapadce, Staroście Szczycieńskiemu, Wytwórni Podłoża Zastępczego w Kołodziejowym Grądzie, Bankowi Spółdzielczemu w Szczytnie, Wojewódzkiemu Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Zdjęcia:
Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku
Tygodnik Szczytno